Hałas w środowisku pracy - jak chronić uszy przed hałasem?

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Hałas w środowisku pracy - jak chronić uszy przed hałasem?

Hałas w środowisku pracy – co musisz wiedzieć?

Niektóre zawody zmuszają do pracy w dużym hałasie. Długotrwałe narażenie na wysoką liczbę decybeli może mieć jednak negatywne konsekwencje. Jak chronić słuch w miejscu pracy, co mówi o tym BHP i jakie jest najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak zadbać o uszy oraz poznaj przepisy dotyczące hałasu w środowisku pracy.

Dopuszczalna norma hałasu – ochrona słuchu w miejscu pracy

Jaki hałas jest dopuszczalny w miejscu pracy? Maksymalną dozwoloną dla ciągłego narażenia jest 85 dB – przy dniu pracy nieprzekraczającym 8 godzin i regularnych przerwach. Taki hałas można porównać do dźwięków, jakie wydaje ciężarówka.

Z kolei górna granica hałasu wynosi 135 dB. Taki poziom dźwięku porównuje się do odgłosu wirnika helikoptera.

Ochrona słuchu w pracy – najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu

W sytuacji ciągłego hałasu dochodzącego do 85 dB i więcej, stosowanie ochronników słuchu jest obowiązkowe. Pracownik nie musi jednak zadbać o nie na „własną rękę” – wszystkie niezbędne środki ochrony powinien zapewnić pracodawca.

Nawet przy stosowaniu ochronników nie zezwala się jednak na pracę w hałasie przekraczającym granicę szczytową, czyli 135 dB.

Praca w hałasie – skutki

Choć ustalone normy są dość wysokie, w rzeczywistości nawet hałas na poziomie 35-70 dB ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Przy takim natężeniu dochodzi do zmian w układzie nerwowym. To z kolei prowadzi do osłabionej koncentracji i efektywności. W przypadku hałasu na poziomie 85 dB skutki są jeszcze bardziej niepokojące.

W skrajnych przypadkach nasilony hałas może stać się nawet przyczyną wypadków w pracy. To dlatego, że osoba, która jest na niego narażona, może nie być w stanie wystarczająco dobrze się skupić. Istnieje też ryzyko obniżenia precyzyjności wykonywanych ruchów i szybkości reagowania.

Co więcej, utrata słuchu spowodowana długotrwałym hałasem w miejscu pracy może nawet zostać zakwalifikowana jako choroba zawodowa.

Źródła hałasu w środowisku pracy

Gdzie stosować ochronę słuchu i którzy pracownicy są szczególnie narażeni na nadmierny hałas? Do tej grupy należą między innymi:

 • pracownicy budowy dróg,

 • pracownicy obsługi samolotów,

 • muzycy,

 • operatorzy młotów pneumatycznych,

 • osoby zajmujące się obróbką metali,

 • barmani,

 • dentyści,

 • nauczyciele,

 • żołnierze,

 • pracownicy przemysłowi,

 • osoby zajmujące się wykończeniami stolarskimi.

Hałas w miejscu pracy – ochrona słuchu a BHP

Ochrona słuchu w środowisku pracy jest niezwykle ważna. Aktualnie obowiązujące przepisy BHP wskazują, że środki ochrony słuchu muszą być obowiązkowo stosowane w przypadku hałasu przekraczającego 85 dB. Jednak nawet poniżej tego poziomu pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym osobom niezbędne artykuły BHP.

Jak chronić uszy przed hałasem?

Jak chronić słuch w pracy? Należy stosować specjalne ochronniki. Dzielą się one na kilka rodzajów, między innymi:

Hałas w pracy – jak dobrać ochronniki słuchu

Jak wybrać ochronniki słuchu? Ważne, by dobrać akcesoria do specyfiki wykonywanego zawodu, innych ochronnych elementów ubioru (np. hełmu, kasku czy okularów) i własnych preferencji. Pamiętaj, że takie ochronniki powinny być dla Ciebie wygodne i zapewniać pełną swobodę ruchów.

Rodzaje środków ochrony słuchu

Nauszniki ochronne

Największą popularnością zdecydowanie cieszą się słuchawki czy też nauszniki ochronne. Są łatwe w stosowaniu i lekkie. Co ważne – zapewniają jednocześnie wygodę, jak i skuteczność. Takie nauszniki pozwalają znacznie zminimalizować, a czasem nawet wygłuszyć hałas.

W jaki sposób dobiera się ochronniki słuchu? Wybierając słuchawki ochronne, upewnij się, że:

 • osłaniają całą powierzchnię uszu,

 • dobrze przylegają do Twojej głowy,

 • część, która przylega do głowy, nie jest sztywna, a miękka, plastyczna i oddychająca,

 • mają niezbędne certyfikaty, potwierdzające spełnianie wymaganych norm,

 • są wykonane z materiałów nieprzewodzących prądu!

Dokładne dopasowanie nauszników do Twojej głowy ułatwi między innymi pałąk z możliwością regulacji.

Wkładki przeciwhałasowe i zatyczki

Różnica między tymi akcesoriami a nausznikami polega na tym, że wkładki i zatyczki nie zatykają całej małżowiny. Umieszcza się je w zewnętrznym kanale słuchowym, a gdy trafią do wewnątrz, lekko się rozszerzają. Dzięki temu dokładnie zatykają cały kanał, chroniąc ucho przed hałasem.

Z kolei różnica między wkładkami a zatyczkami polega zwykle na tym, że pierwsze z nich nadają się do wielokrotnego użytku, a drugie – są jednorazowe. Wkładki wykonuje się z reguły z trwalszych materiałów i wyposaża w sznurek.

Aby mieć pewność, że produkt, który kupujesz, jest wysokiej jakości i wyróżnia się doskonałą skutecznością, wybierz wiarygodny i profesjonalny sklep BHP. Dzięki temu będziesz móc liczyć na fachowe doradztwo i niezawodność nabytych artykułów.

Komentarze

Zostaw komentarz