Hałas w środowisku pracy - jak chronić uszy przed hałasem?
Hałas w środowisku pracy – co musisz wiedzieć?
Niektóre zawody zmuszają do pracy w dużym hałasie. Długotrwałe narażenie na wysoką liczbę decybeli może mieć jednak negatywne konsekwencje. Jak chronić słuch w miejscu pracy, co mówi o tym BHP i jakie jest najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak zadbać o uszy oraz poznaj przepisy dotyczące hałasu w środowisku pracy.
Dopuszczalna norma hałasu – ochrona słuchu w miejscu pracy
Jaki hałas jest dopuszczalny w miejscu pracy? Maksymalną dozwoloną dla ciągłego narażenia jest 85 dB – przy dniu pracy nieprzekraczającym 8 godzin i regularnych przerwach. Taki hałas można porównać do dźwięków, jakie wydaje ciężarówka.
Z kolei górna granica hałasu wynosi 135 dB. Taki poziom dźwięku porównuje się do odgłosu wirnika helikoptera.
Ochrona słuchu w pracy – najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu
W sytuacji ciągłego hałasu dochodzącego do 85 dB i więcej, stosowanie ochronników słuchu jest obowiązkowe. Pracownik nie musi jednak zadbać o nie na „własną rękę” – wszystkie niezbędne środki ochrony powinien zapewnić pracodawca.
Nawet przy stosowaniu ochronników nie zezwala się jednak na pracę w hałasie przekraczającym granicę szczytową, czyli 135 dB.
Praca w hałasie – skutki
Choć ustalone normy są dość wysokie, w rzeczywistości nawet hałas na poziomie 35-70 dB ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Przy takim natężeniu dochodzi do zmian w układzie nerwowym. To z kolei prowadzi do osłabionej koncentracji i efektywności. W przypadku hałasu na poziomie 85 dB skutki są jeszcze bardziej niepokojące.
W skrajnych przypadkach nasilony hałas może stać się nawet przyczyną wypadków w pracy. To dlatego, że osoba, która jest na niego narażona, może nie być w stanie wystarczająco dobrze się skupić. Istnieje też ryzyko obniżenia precyzyjności wykonywanych ruchów i szybkości reagowania.
Co więcej, utrata słuchu spowodowana długotrwałym hałasem w miejscu pracy może nawet zostać zakwalifikowana jako choroba zawodowa.
Źródła hałasu w środowisku pracy
Gdzie stosować ochronę słuchu i którzy pracownicy są szczególnie narażeni na nadmierny hałas? Do tej grupy należą między innymi:
-
pracownicy budowy dróg,
-
pracownicy obsługi samolotów,
-
muzycy,
-
operatorzy młotów pneumatycznych,
-
osoby zajmujące się obróbką metali,
-
barmani,
-
dentyści,
-
nauczyciele,
-
żołnierze,
-
pracownicy przemysłowi,
-
osoby zajmujące się wykończeniami stolarskimi.
Hałas w miejscu pracy – ochrona słuchu a BHP
Ochrona słuchu w środowisku pracy jest niezwykle ważna. Aktualnie obowiązujące przepisy BHP wskazują, że środki ochrony słuchu muszą być obowiązkowo stosowane w przypadku hałasu przekraczającego 85 dB. Jednak nawet poniżej tego poziomu pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym osobom niezbędne artykuły BHP.
Jak chronić uszy przed hałasem?
Jak chronić słuch w pracy? Należy stosować specjalne ochronniki. Dzielą się one na kilka rodzajów, między innymi:
-
nauszniki przeciwhałasowe / wyciszające,
-
zatyczki,
Hałas w pracy – jak dobrać ochronniki słuchu
Jak wybrać ochronniki słuchu? Ważne, by dobrać akcesoria do specyfiki wykonywanego zawodu, innych ochronnych elementów ubioru (np. hełmu, kasku czy okularów) i własnych preferencji. Pamiętaj, że takie ochronniki powinny być dla Ciebie wygodne i zapewniać pełną swobodę ruchów.
Rodzaje środków ochrony słuchu
Nauszniki ochronne
Największą popularnością zdecydowanie cieszą się słuchawki czy też nauszniki ochronne. Są łatwe w stosowaniu i lekkie. Co ważne – zapewniają jednocześnie wygodę, jak i skuteczność. Takie nauszniki pozwalają znacznie zminimalizować, a czasem nawet wygłuszyć hałas.
W jaki sposób dobiera się ochronniki słuchu? Wybierając słuchawki ochronne, upewnij się, że:
-
osłaniają całą powierzchnię uszu,
-
dobrze przylegają do Twojej głowy,
-
część, która przylega do głowy, nie jest sztywna, a miękka, plastyczna i oddychająca,
-
mają niezbędne certyfikaty, potwierdzające spełnianie wymaganych norm,
-
są wykonane z materiałów nieprzewodzących prądu!
Dokładne dopasowanie nauszników do Twojej głowy ułatwi między innymi pałąk z możliwością regulacji.
Wkładki przeciwhałasowe i zatyczki
Różnica między tymi akcesoriami a nausznikami polega na tym, że wkładki i zatyczki nie zatykają całej małżowiny. Umieszcza się je w zewnętrznym kanale słuchowym, a gdy trafią do wewnątrz, lekko się rozszerzają. Dzięki temu dokładnie zatykają cały kanał, chroniąc ucho przed hałasem.
Z kolei różnica między wkładkami a zatyczkami polega zwykle na tym, że pierwsze z nich nadają się do wielokrotnego użytku, a drugie – są jednorazowe. Wkładki wykonuje się z reguły z trwalszych materiałów i wyposaża w sznurek.
Aby mieć pewność, że produkt, który kupujesz, jest wysokiej jakości i wyróżnia się doskonałą skutecznością, wybierz wiarygodny i profesjonalny sklep BHP. Dzięki temu będziesz móc liczyć na fachowe doradztwo i niezawodność nabytych artykułów.
Komentarze
Zostaw komentarz