Jak chronić twarz i oczy w trakcie wykonywania pracy

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jak chronić twarz i oczy w trakcie wykonywania pracy

Wiedza o tym, jak chronić oczy i twarz w trakcie wykonywania pracy zawodowej z narażeniem na zagrożenie tych części ciała jest niezwykle ważna. Wiele sklepów z wyposażeniem BHP oferuje różnego rodzaju środki ochrony oczu i twarzy - jak spośród tak obszernej grupy produktów wybrać najlepszy i dopasowany do wymagań Twojej branży? Sprawdzamy!

Jak chronić oczy w pracy?

Ochrona oczu i twarzy jest jednym z kluczowych elementów w takich gałęziach przemysłu jak np. budownictwo, energetyka, górnictwo itp. Ochrona oczu i twarzy BHP minimalizuje ekspozycję na takie zagrożenia jak np.:

  • narażenie oczu i wrażliwej skóry twarzy na działanie pyłów i gazów,

  • działanie cieczy,

  • działanie wysokich temperatur,

  • narażenie na oddziaływanie odprysków spawalniczych np. stopionych metali,

  • wyładowania łukowe (częste zjawisko przy spawaniu gazem),

  • oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV.

Środki ochrony oczu i twarzy, które są wykorzystywane np. przy spawaniu to między innymi: osłony spawalnicze, tarcze, przyłbice, kaptury i gogle spawalnicze. Jeżeli nie wiesz, jaka maska do spawania sprawdzi się w Twojej pracy, sprawdź, co oferuje nasz sklep BHP. Wszystkie środki ochrony oczu i twarzy z naszej oferty są szczegółowo opisane. Przy każdym z produktów znajdziesz dokładną specyfikację uwzględniającą zakres ochrony, spełniane normy jakościowe i inne parametry, które ułatwią Ci dokonanie wyboru.

Szczegóły specyfikacji technicznej uwzględniającej budowę i funkcje środków ochrony indywidualnej określa dokładnie Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Przy innych pracach niż spawanie, wykorzystywane są okulary ochronne (z filtrem UV i bez), zabudowane gogle ochronne, bezpieczne osłony twarzy i odpowiednia odzież ochronną uwzględniająca osłonę głowy i szyi.

Ochrona oczu w pracy - dodatkowe akcesoria

W zależności od tego, jakie okulary ochronne wybierzesz, istnieje możliwość wyboru dodatkowych środków podnoszących bezpieczeństwo pracy. To wizjery, specjalne szybki i filtry spawalnicze, a także osłony chroniące przed działaniem światła nadfioletowego i promieniowania podczerwonego i laserowego, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla wzroku. Zakres ochrony dopasowujesz do zagrożeń na Twoim stanowisku pracy i wykonywanych czynności.

Ochrona twarzy w pracy - specyfikacja produktów

Ochrona twarzy przed odpryskami jest szczególnie ważna, gdy jesteś narażony na działanie toksycznych, chemicznych oparów, działania wysokich temperatur, odprysków spawalniczych i innych zanieczyszczeń, które mogą nie tylko stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, ale również podrażniać skórę, przesuszać ją i spowodować inne uszkodzenia. Wybór dobrej osłony twarzy i ochrony oczu w czasie pracy jest zatem niezmiernie ważny. Warto pamiętać, że ze względu np. na dużą powierzchnię osłon, istnieje możliwość gromadzenia na niej ładunków elektrostatycznych.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak chronić oczy i twarz. Jeżeli zastanawiasz się teraz gdzie kupić okulary ochronne i profesjonalne osłony na twarz, zachęcamy do sprawdzenia, co oferuje nasz sklep BHP. W ofercie znajdziesz profesjonalne artykuły BHP jak wspomniane w artykule osłony ochronne twarzy.

Komentarze

Zostaw komentarz