Jaką odzież roboczą (ochronną) powinien mieć każdy spawacz?

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jaką odzież roboczą (ochronną) powinien mieć każdy spawacz?

Przepisy BHP jasno określają wymogi dotyczące odpowiedniej odzieży i akcesoriów ochronnych w Twoim miejscu pracy. W zależności od tego, jaki zawód wykonujesz, potrzebować możesz innej odzieży ochronnej. Nie inaczej jest w przypadku sprawczy, to zajęcie wymagające szczególnie wysokiej prewencji przed zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu czynnikami. Jak zabezpieczyć się przed spawaniem? Jaką wybrać odzież roboczą dla spawaczy? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami!

Spawanie — zagrożenia podczas spawania

Do głównych zagrożeń mechanicznych na stanowisku spawacza zalicza się:

  • poparzenia gorącymi kawałkami metalu (tzw. odpryski spawalnicze),
  • narażenie na emisję promieniowania UV,
  • szkodliwe dla układu oddechowego narażenie na dymy spawalnicze,
  • narażenie na działanie wysokich temperatur, a także działanie ognia.

Poza wymienionymi, spawacze często pracują w wymuszonej pozycji ciała, nierzadko przenoszą ciężkie przedmioty z miejsca na miejsce, co grozi nie tylko przeciążeniem, ale również urazami kręgosłupa. To właśnie z uwagi na wiele zagrożeń w tej branży należy wiedzieć, jak wybrać bezpieczną odzież dla spawaczy i jakie kryteria powinna spełniać, aby solidnie zabezpieczać przed wymienionymi czynnikami.

Jak zabezpieczyć się przed spawaniem?

Jak się ubrać do spawania? Ubrania dla spawaczy to nie tylko roboczy uniform. Ważną funkcję pełnią również akcesoria ochronne — tarcze, przyłbice, okulary, maski, rękawice spawalnicze, a także niezbędne obuwie ochronne klasy S3, a także inne elementy — nakrycia głowy, szyi itp. W zawodzie spawacza konieczna jest regularna wymiana stroju roboczego i akcesoriów. Mogą bowiem ulegać szybkiej eksploatacji z uwagi na częste narażenie na wysokie temperatury i iskry spawalnicze.

Normy dla odzieży ochronnej dla spawacza

Jaka odzież roboczą powinni mieć spawacze? Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze poszczególnych elementów odzieży BHP są normy bezpieczeństwa. Odzież ochronna dla spawaczy jest szczegółowo opisana normą PN-EN 470-1. Przy wyborze odzieży roboczej dla spawacza warto w pierwszej kolejności sugerować się tym, czy spełnia ona określone normą cechy.

  • zabezpiecza pracownika przed odpryskami stopionych metali,
  • chroni przed krótkotrwałym kontaktem z ogniem,
  • chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Co więcej, odzież robocza dla spawacza ma za zadanie chronić ciało i odzież prywatną pracownika przez okres minimum 8 godzin, czyli przepisowy dzień roboczy. Materiały wykorzystane do jej produkcji zostały przetestowane właśnie pod tym kątem.

Jaką odzież spawalniczą wybrać?

Kombinezony, bluzy, fartuchy spawalnicze i spodnie spawalnicze — to najczęściej wybierane elementy służbowego uniformu zawodowego spawacza. Każdy z modeli skupia się na jak najdokładniejszym zabezpieczeniu i zasłanianiu odkrytych części ciała (głównie przedniej części). Profesjonalna odzież robocza dla spawacza powinna wyróżniać się zapewnieniem cyrkulacji powietrza, jednocześnie być trwała i odporna na zniszczenia, a także ognioodporna. Jakie ubranie kupić dla spawacza? Celuj w modele wykonane z naturalnych materiałów pozbawione zbędnych detali. W tym zawodzie świetnie sprawdzi się naturalna skóra, ale też specjalny materiał trudnopalny z powleczeniem polimerowym.

Jaka odzież BHP dla spawacza będzie najlepsza? Zarówno robocze uniformy, jak i niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy profesjonalne, zgodne z aktualnymi przepisami artykuły BHP z kategorii ochrona oczu i twarzy i wiele innych produktów. Zobacz, co oferuje nasz sklep BHP i wybierz odpowiednie wyposażenie dopasowane do Twojego zawodu.

Komentarze

Zostaw komentarz