Jaki kask lub hełm ochronny wybrać?

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jaki kask lub hełm ochronny wybrać?

Zastanawiasz się, co oznaczają kolory kasków na budowie? Jak są zbudowane i czy kask ochronny ma termin ważności? Odpowiemy na te pytania i podpowiemy Ci, jak wybrać produkt, aby był odpowiedni dla danego stanowiska.

Odwiedzając sklep BHP, możesz znaleźć kilka różnych modeli tego jednego z ważniejszych środków ochrony indywidualnej. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak wybrać odpowiedni hełm czy kask, aby spełniał swoją funkcję i zapewniał komfort wykonywanej pracy.

Kask ochronny — najważniejsze informacje

Kask stosowany jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia urazu głowy. Rozporządzenie wyraźnie mówi, że kask ochronny musi być noszony między innymi podczas:

 • - prac na budowie,

 • - prac na wysokościach,

 • - prac ziemnych/skalnych,

 • - prac z materiałami wybuchowymi,

 • - prac przemysłowych.

Zakłada się go też w wielu miejscach atrakcji turystycznych (w sztolniach, kopalniach, przy wodospadach) oraz podczas uprawiania niektórych aktywności (w parku linowym, na spływie kajakowym). Zadaniem kasku jest ochrona głowy przed urazami mechanicznymi takimi jak uderzenie przedmiotów spadających z góry, zderzenie z wystającym elementem konstrukcji czy maszyny oraz skutkami upadku z wysokości. Nic więc dziwnego, że musi mieć odpowiednią budowę. Wybierając kask dla siebie lub swoich pracowników kupujący, musi upewnić się, że produkt spełnia wymagania normy bezpieczeństwa i dopasowany jest do konkretnego stanowiska.

Normy jakościowe i bezpieczeństwo

Wszystkie artykuły BHP muszą spełniać szereg norm, aby można było je bezpiecznie stosować. Kaski dla osób pracujących na wysokościach muszą mieć inne właściwości niż hełmy dla osób pracujących w hucie, które powinny być odporne na odpryski stopionego metalu. Hełmy i kaski ochronne muszą spełniać normę PN-EN 397, która określa dokładnie konstrukcję i surowce, z jakich mają być wykonane. Dzięki temu zapewniamy komfort pracy i bezpieczeństwo niezależnie od panujących w danym miejscu warunków pracy. Norma ta wyraźnie wskazuje również, jakie informacje i oznaczenia powinny się na kaskach znajdować i w jakiej formie.

Zastanawiasz się czasami, ile czasu ważny jest kask ochronny? A może w ogóle nie wiesz, jak sprawdzić ważność kasku ochronnego? Ze względu na użyte do jego produkcji materiały, kask ma pewien termin przydatności. Po jego upływie może mieć ograniczoną skuteczność. Dzięki umieszczonej wewnątrz hełmu naklejce lub wytłoczeniu możesz sprawdzić, kiedy najlepiej wymienić kask roboczy na nowy. Producenci zakładają, że powinno się to robić co 5-8 lat. Niektóre modele wyposażone zostały w specjalny sensor, który ułatwia podjęcie decyzji o wymianie. Poza tym na naklejce lub tłoczeniu powinny znaleźć się też: numer normy, nazwa producenta, rok i miesiąc produkcji, rodzaj tworzywa, zakres rozmiarów i numer identyfikacyjny.

Budowa kasku ochronnego

Wybierając kask czy hełm ochronny dla pracowników, zwróć uwagę na jego konstrukcję. Podstawowe elementy to:

 • - skorupa, czyli zewnętrzna część wykonana z polietylenu lub tworzywa ABS, która może mieć dodatkowe elementy np. zaczepy na czołówkę,

 • - więźba, część bezpośrednio pod skorupą, ma kontakt ze skórą głowy, jej zadaniem jest rozłożenie mocy uderzenia na większą powierzchnię, może być 4, 6 i 8 punktowa, a im więcej punktów mocowania, tym lepiej się trzyma,

 • - pas główny, obejmuje głowę i stabilizuje hełm,

 • - pas podbródkowy, odpowiada za utrzymanie hełmu na głowie podczas schylania się.

Niektóre modele wyposażone są w wentylację na czubku, która zapewnia swobodny przepływ powietrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy w pracy panuje wysoka temperatura i wilgotność. Specjalna gąbka umieszczona wewnątrz kasku wchłonie nadmiar potu. Pomocna jest też regulacja śrubowa więźby tekstylnej, co pomaga dopasować kask do kształtu głowy i potrzeb pracownika. Warto wybrać kask budowlany z wąskim daszkiem, który zapewnia lepsze pole widzenia. Dodatkowe elementy jak siatka i nauszniki to z kolei rozwiązanie dla leśników, pszczelarzy lub pilarzy. Wystarczy dobrać akcesoria do hełmów i łatwo można przystosować kask do potrzeb konkretnego użytkownika.

Znaczenie kolorów kasków ochronnych

Innym sposobem na różnicowanie kasków jest ich kolor, który może, ale nie musi oznaczać stanowiska pracowników. Wyróżnia się na przykład:

 • - biały: dla przełożonego np. kierownika budowy, inspektora nadzoru,

 • - żółty: dla pracownika fizycznego,

 • - czerwony: dla praktykanta lub gościa,

 • - niebieski: dla elektryka, osoby pracującej na wysokości,

 • - zielony: dla specjalisty ds. BHP,

 • - pomarańczowy: dla geodety,

 • - czarny: dla architekta.

Podsumowanie

Kask czy hełm ochronny powinien być dostosowany do stanowiska. Przeznaczony dla pracowników pracujących w niskich i wysokich temperaturach, przy elektryce, chroniący przed uderzeniem o wystające elementy, upadkiem z dużej wysokości, może mieć różne parametry. Dobry kask ochronny wyposażony jest w pasek podbródkowy i inne rozwiązania ułatwiające dopasowanie do głowy i potrzeb użytkownika. Potrzebujesz lżejszej ochrony? Sprawdź czapki ochronne i ich właściwości.

Komentarze

Zostaw komentarz