Jakie buty robocze na budowie?

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jakie buty robocze na budowie?

Trudne warunki pracy na budowie, wymagają wybrania odpowiedniego obuwia, chroniącego stopy pracowników przed uderzeniem, przebiciem czy chemią budowlaną. Jakie buty robocze na budowę będą najlepsze? Podpowiadamy!

Na budowie pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednie artykuły BHP takie jak: kaski ochronne, gogle, rękawice i obuwie ochronne. Buty na budowę powinny spełniać normy EN ISO 20345, EN ISO 20346 oraz EN ISO 20347. Określają one minimalne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa obuwia, które przeznaczone jest na budowę.

Jakie buty robocze na budowę najlepiej wybrać?

Podczas wyboru butów roboczych na budowę, należy zwracać uwagę przede wszystkim na materiał i jakość wykonania. Liczy się także wygoda i lekkość, gdyż obuwie tego typu nosi się przez wiele godzin. Najlepsze buty na budowę to takie, które łączą w sobie użyteczność i bezpieczeństwo z lekkością i komfortem noszenia.

Dostępne na rynku modele można dopasować do pory roku, do tego czy pracujesz na zewnątrz, czy wewnątrz budynku, jak również do wymaganego stopnia ochrony. Półbuty czy klasyczne buty robocze świetnie sprawdzą się w pracach wewnątrz budynku. W trakcie pracy na zewnątrz idealnym wyborem będą buty robocze z przedłużoną cholewką. Trzewiki sięgające do kostki są najczęściej wybieranym modelem buta roboczego.

Jakie cechy powinny posiadać dobre buty robocze na budowę?

Buty robocze na budowę powinny mieć wzmocniony podnosek, chroniący palce i stopy przed upadającymi przedmiotami. Podeszwa buta powinna być antyprzebiciowa, aby chronić stopy i pięty przed przekłuciem przez ostre przedmioty. Dodatkowo powinna posiadać właściwości antypoślizgowe i zapewniać dobrą przyczepność.

Najlepsze buty robocze powinny być wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają intensywne użytkowanie na budowie i zapewnią stopom cyrkulację powietrza. Dobrze jeśli mają dobrą amortyzację, wsparcie pod łukiem stopy i miękką wkładkę, aby zapewnić komfort podczas chodzenia.

Istotne jest też, aby buty robocze były dopasowane do stopy i miały możliwość regulacji, takiej jak sznurowanie lub paski z zapięciami. Dobrze dopasowane buty minimalizują ryzyko obtarć.

Rodzaje butów roboczych na budowie

Nasz sklep BHP oferuje buty robocze, które spełniają wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa. Jakie rodzaje butów roboczych wyróżniamy? Jednym z kryterium podziału jest podział ze względu na czynniki zagrożenia.

Buty zabezpieczające palce i podeszwę

Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed przebiciem. Najczęściej posiadają osłonę na przedniej części buta, która chroni palce stopy przed upadającymi przedmiotami i zgnieceniem.

Buty ochronne przed obciążeniami

Wzmocnione podeszwy butów roboczych wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal lub kompozyt, zapewniają dodatkową ochronę przed uderzeniami na podeszwę stopy.

Buty robocze z izolacją termiczną

Buty dla pracowników narażonych na działanie ekstremalnych temperatur — wysokich lub niskich.

Buty robocze z antypoślizgową podeszwą

Podeszwy antypoślizgowe pozwalają na lepszą przyczepność i redukują ryzyko poślizgnięcia się.

Buty robocze z antyelektrostatyczną podeszwą

Specjalnie zaprojektowana podeszwa pomaga w odprowadzaniu ładunków elektrostatycznych generowanych podczas chodzenia.

Jak dobrać odpowiednie buty robocze na budowie?

Buty robocze na budowę powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia, wygodne i oddychające. Cholewka trzewików roboczych powinna być wykonana z materiałów, które zapewniają stopom komfort podczas chodzenia. Najlepszym materiałem jest skóra, welur i zamsz. Cholewka powinna być odporna na wodę i zanieczyszczenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Buty wykonane z materiałów zapewniających cyrkulację powietrza, pozwalają zadbać o zdrowie stóp, minimalizując ryzyko otarć czy grzybicy.

Trzewiki powinny zapewniać wygodę i swobodę ruchu, jednocześnie nie będąc zbyt luźne, aby uniknąć przesuwania się stopy w bucie. Na wczesną wiosnę i lato można wybrać skórzane półbuty. Zimą najlepiej sprawdzą się ocieplane trzewiki lub wysokie buty za kostkę, co uniemożliwi wpadanie śniegu do wnętrza.

Jakie buty na budowę wybrać? Bezpieczeństwo, komfort i wygoda – to najważniejsze aspekty, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze butów roboczych.

Komentarze

Zostaw komentarz