Jakie rękawice do spawania wybrać?

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jakie rękawice do spawania wybrać?

Praca spawacza wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego musi on być wyposażony w odpowiednią odzież roboczą. Jakie rękawice spawalnicze należy wybrać? Dlaczego w ogóle są one konieczne i z czego najczęściej powstają? Rękawice robocze to jeden z bardziej popularnych elementów odzieży chroniącej życie i zdrowie pracowników w różnych branżach, muszą być jednak odpowiednio dobrane do stanowiska.

W artykuły BHP lepiej zaopatrywać się w sprawdzonych miejscach, jak sklep BHP Technik, gdzie dostępna odzież spełnia normy bezpieczeństwa oraz gdzie uzyskamy fachową pomoc podczas wyboru interesujących nas produktów. Decydując się na zakup rękawic roboczych, mamy do wyboru wiele ich rodzajów, na przykład:

rękawice robocze skórzane,

rękawice powlekane,

rękawice dzianinowe,

rękawice antyprzepięciowe,

rękawice elektroizolacyjne,

rękawice termoodporne,

rękawice jednorazowe.

Tak wiele kategorii sprawia, że możemy mieć problem z wyborem właściwego modelu rękawic dla spawacza. Należy pamiętać, że rękawice spawalnicze powstają z różnych materiałów, charakteryzują się różnym stopniem ochrony przed oparzeniem czy porażeniem prądem. Jakie rękawice do spawania będą więc najbardziej odpowiednie i uchronią dłoń oraz nadgarstek pracownika?

Z czego powstają rękawice spawalnicze?

Praca spawacza związana jest z zagrożeniem zdrowia i życia, gdyż istnieje ogromne ryzyko poparzenia skóry. Ma on stały kontakt z wysoką temperaturą i stopionymi metalami. Niebezpieczne jest również promieniowanie ultrafioletowe powstające podczas używania łuku elektrycznego. Dlatego kluczowe jest, aby odzież ochronna spełniała normy i była wykonana z wysokiej jakości materiałów. Do produkcji rękawic dla spawacza wykorzystuje się między innymi:

• skórę licową, która jest miękka w dotyku i bardzo komfortowa w noszeniu,

• dwoinę świńską, kozią, owczą lub bydlęcą, która jest szorstka i chropowata,

• włókna szklane/włókna kevlarowe – stanowiące dodatkową ochronę przed przebiciem, obtarciami czy wysoką temperaturą.

Ważna jest sama konstrukcja rękawic, aby chroniły skórę dłoni i nadgarstka oraz właściwy rozmiar, aby nie spadały lub nie cisnęły podczas pracy. Spawacz musi mieć swobodę ruchu, więc nie powinny też ograniczać zdolności manualnych.

Rękawice do spawania – co wybrać i na jakie normy zwracać uwagę?

Odzież robocza musi spełniać wiele norm i posiadać certyfikaty bezpieczeństwa, które dopuszczają ją do użytku w określonych środowiskach. Jakie rękawice do spawania wybrać opierając się na przepisach? Według normy EN 388 rękawice dla spawacza muszą chronić go przed czynnikami mechanicznymi, takimi jak:

• przecięcie,

• przekłucie,

• przetarcie,

• ścieranie,

• przepalenie (na przykład stopionym metalem),

• ciepło konwekcyjne.

Certyfikat zgodności EN 12477/A1: 2005 dzieli rękawice na dwie grupy:

A – gwarantujące największą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Rękawice wykonane są z grubej skóry, ale ograniczają zdolności manualne pracownika;

B – przeznaczone do prac wymagających zręczności, oferujące komfort i wygodę noszenia.

Rękawice spawalnicze powinny mieć również certyfikat EN 407, czy EN 420. Norma EN ISO 11611 mówi o ochronie przed iskrami oraz ogniem i zalicza rękawice do klasy 2 skierowanej bezpośrednio do spawaczy narażonych na gorące podmuchy i kontakt z topionym metalem.

Jakie wybrać rękawice do spawania?

Podsumowując, dla bezpieczeństwa pracownika powinien on używać rękawic wykonanych ze skóry, wzmocnionych odpowiednimi włóknami, które skutecznie ochronią dłoń przed podmuchem gorącego powietrza i ryzykiem poparzenia. Muszą one być dopasowane do kształtu i rozmiaru dłoni oraz obejmować też nadgarstek, dzięki czemu iskry czy stopiony metal nie będą miały szansy na kontakt ze skórą spawacza. Istotny jest też komfort pracy i możliwość swobodnego poruszania palcami, łapania mniejszych przedmiotów i urządzeń. Wygodnie też kupować rękawice do spawania w zestawach po kilka/kilkanaście sztuk, które będą stanowiły dostępny pod ręką zapas. Rękawice spawalnicze kupuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach.

Komentarze

Zostaw komentarz