Ochrona dróg oddechowych w czasie pracy

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Ochrona dróg oddechowych w czasie pracy

Oddychanie umożliwia wymianę gazową, czyli dostarczenie organizmowi tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. Ochrona dróg oddechowych w czasie pracy jest niezbędna, gdy warunki tej wymiany zostają zakłócone. Na przykład, gdy w powietrzu znajdują się szkodliwe substancje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. W większości przypadków ratunkiem jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja. Jednak w niektórych miejscach jest niemożliwe jej stosowanie i konieczne jest dobranie sprzętu do ochrony dróg oddechowych. Jakie środki ochrony górnych dróg oddechowych mamy do wyboru? Jaka maska przeciwpyłowa będzie najlepsza?

Ochrona dróg oddechowych a BHP

Niektóre zawody, ale również wykonywane sporadycznie prace wymagają długotrwałego przebywania w środowisku, gdzie występuje dużo pyłów, kurzu lub rozpylane są substancje chemiczne. Lakiernik, szlifierz, pilarz lub pracownik budowy narażeni są na wdychanie szkodliwych drobin, lub zawiesin, które mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób zawodowych układu oddechowego (np. pylicy). Pyły, które podrażniają nabłonek, mogą wywołać też stan zapalny błony śluzowej dróg oddechowych, co prowadzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Niektóre pyły pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w określonych normach, mogą powodować astmę lub alergiczne zapalenie płuc. Groźne są też substancje rakotwórcze powodujące nowotwory układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest stosowanie środków ochrony układu oddechowego.

Zgodnie z przepisami bezwzględny obowiązek ich używania dotyczy miejsc i sytuacji kiedy zawartość tlenu w wydychanym przez nas powietrzu jest na poziomie 17% lub mniej. Sprzęt ochrony górnych dróg oddechowych wymagany jest także, gdy stężenie groźnych substancji w powietrzu przekracza najwyższe dopuszczalne ich stężenie. Potrzebny jest też, gdy temperatura wdychanego powietrza przekracza normę pozwalającą na wykonywanie obowiązków przez pracownika. Wtedy należy dobrać artykuły BHP, które usprawnią pracę i będą stanowiły ochronę przed gazami, pyłami, drobinkami i temperaturą.

Jak dobrać środki ochrony indywidualnej?

Sprzęt ochrony dróg oddechowych powinien być dobrany do istniejącego zagrożenia. Zabezpieczenie dróg oddechowych musi odpowiadać warunkom panującym w miejscu pracy i na konkretnym stanowisku. Dobrze jeśli wybierając konkretny sprzęt, uwzględnimy przy tym stan zdrowia pracownika, dopasujemy go do jego indywidualnych potrzeb. Ważnymi czynnikami są też:

 • - intensywność pracy, im większa, tym więcej wdychanego powietrza

 • - temperatura i wilgotność otoczenia, mogą wpływać na poziom wysiłku,

 • - czas pracy, niektóre sprzęty można stosować tylko przez określony czas,

 • - widoczność i komunikacja, sprzęt może zmniejszyć pole widzenia i zniekształcić głos,

 • - szczelność, maski muszą być dopasowane do kształtu twarzy pracownika,

 • - współpraca z innymi sprzętami ochronnymi, czy można nosić je z hełmami, lub słuchawkami.

Gdzie kupić maskę przeciwpyłową lub higieniczną? Sprawdzony sklep BHP dostarczy wysokiej jakości rozwiązań, które sprawdzą się w gabinetach i placówkach medycznych, magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach i pracowniach oraz podczas realizacji obowiązków na zewnątrz budynków.

Rodzaje środków ochrony dróg oddechowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje sprzętu ochrony układu oddechowego:

 • - sprzęt oczyszczający, który jak sama nazwa mówi, ma oczyścić wdychane przez pracownika powietrze. Wykorzystywane do tego są pochłaniacze, filtry zatrzymujące cząstki stałe oraz filtropochłaniacze;

 • - sprzęt izolujący, którego zadaniem jest skuteczne dostarczenie powietrza z bezpiecznego źródła. Mogą to być aparaty butlowe lub stacjonarne aparaty ze sprężonym powietrzem.

Najpopularniejszym jest sprzęt oczyszczający, który poza samym filtrem wymaga dobrania też części twarzowej sprzętu. Maski BHP to jedno z podstawowych narzędzi ochrony układu oddechowego przed szkodliwymi substancjami w danym środowisku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że filtry i pochłaniacze do masek muszą być wymieniane.

Półmaski

Wielu niebezpiecznych substancji nie zauważymy gołym okiem. Aby chronić drogi oddechowe, warto wybrać filtrujące półmaski ochronne, które można podzielić ze względu na skuteczność filtrowania. Poziom ochrony określają 3 klasy:

 • - FFP1 – najniższy poziom (wyłapują 80% cząstek o niskiej toksyczności),

 • - FFP2 – średni poziom ochronny (94%),

 • - FFP3 – wysoki poziom ochronny (97%).

Maski całotwarzowe

Maski całotwarzowe mogą zawierać podwójne filtry chroniące przed gazami, parami i pyłami. Należy dostosować je do warunków pracy. Szybki poliwęglanowe zapewniają szerokie pole widzenia, taśmy ułatwiają zakładanie i zdejmowanie. Zawory wydechowe kierujące powietrze w dół, zmniejszają kumulowanie ciepła i osadzanie się pary.

Maseczki higieniczne

Maseczki higieniczne jednorazowego i wielokrotnego użytku nie chronią przed szkodliwymi substancjami, ale pomogą zadbać o czystość i zapobiegają przenoszeniu wydzieliny z nosa lub ust do środowiska. Sprawdzają się jako ochrona przed bakteriami i wirusami.

Komentarze

Zostaw komentarz