Typy i rodzaje rękawic roboczych

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Typy i rodzaje rękawic roboczych

Na rynku istnieją różne rodzaje rękawic ochronnych, dzięki czemu lepiej można je dopasować do wykonywanej pracy. Zapewniamy sobie w ten sposób nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy są one ważnym elementem odzieży ochronnej na wielu stanowiskach. Co więcej, wiele z rękawic stosujemy również na co dzień podczas prac w domu, ogrodzie czy przydomowym warsztacie.

Tak naprawdę, to największa kategoria produktów wchodzących w skład środków ochrony osobistej. Wszystkie artykuły BHP powinny być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy, środowiska i materiałów, z jakimi pracujemy. Jakie rękawice robocze wybrać więc, aby pełniły swoją funkcję i gwarantowały nam bezpieczeństwo i ochronę? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Typy rękawic ochronnych – czym się kierować przy zakupie?

Wyróżniamy różne typy rękawic ochronnych, które różnią się przeznaczeniem, materiałem, z jakiego powstały, co wiąże się z ich żywotnością, a przede wszystkim stopniem ochrony dłoni. Wybierając więc akcesoria i odzież ochronną na konkretne stanowisko należy przeanalizować warunki pracy i charakter wykonywanych zadań. Istnieją trzy klasy rękawic roboczych:

  • Klasa I – stosowane podczas prostych prac. Nie chronią przed poważnymi uszkodzeniami czy działaniem silnych substancji. Ich zadaniem jest stworzenie bariery zabezpieczającej skórę przed skaleczeniami, otarciami czy środkami czyszczącymi.

  • Klasa II – używane na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, oferują większą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

  • Klasa III – gwarantują pełną ochronę przed zmienną temperaturą, napięciem, ostrymi narzędziami, czy silnie działającymi środkami i preparatami chemicznymi.

Rękawice ochronne – rodzaje i zastosowanie

Popularnym podziałem rękawic jest również ten oparty na materiale, z jakiego zostały one wykonane. Poszczególne tkaniny i tworzywa lepiej radzą sobie w kontakcie z konkretnymi czynnikami i substancjami, dlatego warto o tym pamiętać. Wyróżnia się na przykład:

  • rękawice robocze skórzane – to dobry wybór, gdy zależy nam na wytrzymałych rękawicach. Są odporne na przetarcia i są idealne do wielokrotnego użytku. Najczęściej wykonane są ze skóry bydlęcej, koziej, ewentualnie owczej. Sprawdzą się w przemyśle, budownictwie, mechanice czy podczas prac związanych ze spawaniem i iskrzeniem.

  • rękawice dzianinowe – wykonane z bawełny, poliestru, nylonu lub przędzy są idealne do prac w ogrodzie czy przydomowym warsztacie. Chronią skórę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Dostępne są w wielu wariantach: antystatyczne, nakrapiane dla lepszego chwytu oraz kolorach i wzorach.

  • rękawice powlekane – chroniące skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, obtarciami i skaleczeniami, ale i zmienną temperaturą do około 50 stopni Celsjusza. Dzięki powłoce z tworzywa gwarantują również lepszy chwyt. Mogą być pokryte lateksem, nitrylem, poliuretanem, PCV, gumą i nakrapiane. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach.

Innym rodzajem są specjalistyczne rękawice robocze przeznaczone do prac w ciężkim przemyśle, z substancjami chemicznymi lub w kontakcie z liniami energetycznymi. Popularne są na przykład rękawice elektroizolacyjne, które należy zakładać podczas prac elektrycznych. Odporne są na oddziaływanie termiczne łuku elektrycznego, można je stosować z innymi rękawicami, na przykład skórzanymi. Mają różne klasy i mogą charakteryzować się zwiększona odpornością na działanie kwasów, olejów i skrajnie niską temperaturę. Rękawice antyprzecięciowe z kolei powstają z połączenia przędzy i włókna szklanego, mogą być powlekane nitrylem lub lateksem, chroniąc osoby wykorzystujące ostre narzędzia podczas pracy. Sprawdzają się w ekstremalnych warunkach pracy, niestraszne im smary, tłuszcze, odporne są też na ścieranie i rozdarcie. Popularnym typem są również rękawice termoodporne, różniące się parametrami, co pozwala dostosować je do konkretnego stanowiska. Wykorzystywane są do trzymania ciepłych przedmiotów. Dostępne są modele wytrzymałe na 180, a nawet 250 stopni Celsjusza. Wykonane z dzianiny pętelkowej typu frotté mogą mieć długi lub krótki rękaw, co jest dodatkowym zabezpieczeniem skóry dłoni.

Gdzie kupić rękawice ochronne?

Kiedy zakładamy rękawice ochronne, tworzymy ważną barierę między szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych: różnych substancji, temperatury, elektryczności a skórą, dlatego ważne jest wybranie dobrego rodzaju rękawic. Od tego zależy komfort, ale również bezpieczeństwo i zdrowie pracownika. Jednak ważne jest też, aby zaopatrywać się w wybrane modele rękawic u sprawdzonego dostawcy tego typu produktów. Gdzie kupić rękawiczki ochronne, aby spełniały normy i były funkcjonalne?

Najlepiej wybrać sklep BHP, który dysponuje szerokim asortymentem artykułów odzieży ochronnej. Technik oferuje specjalistyczne rękawice robocze, jak również rękawice jednorazowe z lateksu, winylu, nitrylu, folii, z pudrem lub bezpudrowe, które stosowane są w większości punktów usługowych i handlowych.

Komentarze

Zostaw komentarz