Ubrania robocze odblaskowe - ważny element bezpieczeństwa pracowników
Ubrania robocze odblaskowe mają charakterystyczny, jaskrawy, żółty lub pomarańczowy kolor, rozpoznawalny przez wszystkich. W obowiązku pracodawców niektórych branż jest wyposażenie swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej – w tym właśnie roboczych ubrań ostrzegawczych. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy i zapobieganie ewentualnym wypadkom.
Gdzie stosowana jest odzież ostrzegawcza?
Odzież odblaskowa wymagana jest w miejscach, w których priorytetem jest zapewnienie dobrej widoczności pracowników i uniknięcie sytuacji, takich jak np. potrącenie przez maszynę budowlaną. Po kurtki, kamizelki i inne ubrania ostrzegawcze sięgają przede wszystkim pracownicy porządkowi i drogowi, ale też jednostki z grup sektora produkcyjnego, przemysłowego i logistycznego.
Co wchodzi w skład kategorii odzieży ostrzegawczej?
Odzież robocza odblaskowa to:
- spodnie ostrzegawcze,
- ogrodniczki,
- kurtki i bezrękawniki odblaskowe,
- kamizelki odblaskowe,
- bluzy i polary ostrzegawcze,
- bluzy ostrzegawcze,
- koszulki typu polo i t-shirt ostrzegawcze,
- odzież odblaskowa przeciwdeszczowa, czyli np. komplety kurtki i spodni.
Klasa I, II i III, czyli podział odzieży ostrzegawczej
Ubrania robocze odblaskowe klasyfikowane są według poziomu ochrony. Wyróżnia się trzy rodzaje klas:
- klasa III – odzież ostrzegawcza o najwyższym poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących w pobliżu autostrady, dróg dwupasmowych i na lotniskach,
- klasa II – odzież ostrzegawcza o średnim poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących w pobliżu dróg i kierowców samochodów ciężarowych,
- klasa I – odzież o najsłabszym poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących np. na prywatnych drogach.
Polskie przepisy prawne regulują również kwestie parametrów i rozmieszczenia odblaskowych elementów, intensywność barwy i sposób prania, który ma zapewnić jak najdłuższe zachowanie jakości odzieży. W przykładowej normie PN-EN 471:2005 ustalono, że odzież ostrzegawcza powinna być wyprodukowana z udziałem:
- materiału tła o powierzchni co najmniej 0,5 m2 ,
- materiału odblaskowego o powierzchni co najmniej 0,13 m2.
Właściwości ochronne odzieży ostrzegawczej mogą niestety zostać zmniejszone w przypadku trwałych zabrudzeń lub długiej ekspozycji na działanie światła słonecznego. To między innymi z tego powodu producenci odzieży ostrzegawczej zobowiązani są do określenia maksymalnej liczby cykli konserwacyjnych. Użytkownicy muszą się natomiast do tego zastosować.
Hurtownia BHP Technik – ubrania robocze odblaskowe przez Internet
Nasz internetowy sklep BHP i hurtownia jednocześnie dostarcza zarówno ubranie ostrzegawcze, jak i inne artykuły BHP – w tym np. rękawice ochronne, kaski i hełmy, a także środki ochrony ust i brody wraz z filtrami przeciwpyłowymi. Dystrybuowane przez nas produkty to artykuły producentów tj. np. LEBER&HOLLMAN, REIS, DRAGON, PPO, COFRA i RAW-POL. Wyróżnia je wysoka jakość i konkurencyjna cena. Są one gwarancją bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywanej pracy w trudnych warunkach.
Komentarze
Zostaw komentarz