Ubrania robocze odblaskowe - ważny element bezpieczeństwa pracowników

Autor: Marcin Szymczak Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Ubrania robocze odblaskowe - ważny element bezpieczeństwa pracowników

Ubrania robocze odblaskowe mają charakterystyczny, jaskrawy, żółty lub pomarańczowy kolor, rozpoznawalny przez wszystkich. W obowiązku pracodawców niektórych branż jest wyposażenie swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej – w tym właśnie roboczych ubrań ostrzegawczych. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy i zapobieganie ewentualnym wypadkom.

Gdzie stosowana jest odzież ostrzegawcza?

Odzież odblaskowa wymagana jest w miejscach, w których priorytetem jest zapewnienie dobrej widoczności pracowników i uniknięcie sytuacji, takich jak np. potrącenie przez maszynę budowlaną. Po kurtki, kamizelki i inne ubrania ostrzegawcze sięgają przede wszystkim pracownicy porządkowi i drogowi, ale też jednostki z grup sektora produkcyjnego, przemysłowego i logistycznego.

Co wchodzi w skład kategorii odzieży ostrzegawczej?

Odzież robocza odblaskowa to:

Klasa I, II i III, czyli podział odzieży ostrzegawczej

Ubrania robocze odblaskowe klasyfikowane są według poziomu ochrony. Wyróżnia się trzy rodzaje klas:

  • klasa III – odzież ostrzegawcza o najwyższym poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących w pobliżu autostrady, dróg dwupasmowych i na lotniskach,
  • klasa II – odzież ostrzegawcza o średnim poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących w pobliżu dróg i kierowców samochodów ciężarowych,
  • klasa I – odzież o najsłabszym poziomie ochrony, przeznaczona dla osób pracujących np. na prywatnych drogach.

Polskie przepisy prawne regulują również kwestie parametrów i rozmieszczenia odblaskowych elementów, intensywność barwy i sposób prania, który ma zapewnić jak najdłuższe zachowanie jakości odzieży. W przykładowej normie PN-EN 471:2005 ustalono, że odzież ostrzegawcza powinna być wyprodukowana z udziałem:

  • materiału tła o powierzchni co najmniej 0,5 m2 ,
  • materiału odblaskowego o powierzchni co najmniej 0,13 m2.

Właściwości ochronne odzieży ostrzegawczej mogą niestety zostać zmniejszone w przypadku trwałych zabrudzeń lub długiej ekspozycji na działanie światła słonecznego. To między innymi z tego powodu producenci odzieży ostrzegawczej zobowiązani są do określenia maksymalnej liczby cykli konserwacyjnych. Użytkownicy muszą się natomiast do tego zastosować.

Hurtownia BHP Technik – ubrania robocze odblaskowe przez Internet

Nasz internetowy sklep BHP i hurtownia jednocześnie dostarcza zarówno ubranie ostrzegawcze, jak i inne artykuły BHP – w tym np. rękawice ochronne, kaski i hełmy, a także środki ochrony ust i brody wraz z filtrami przeciwpyłowymi. Dystrybuowane przez nas produkty to artykuły producentów tj. np. LEBER&HOLLMAN, REIS, DRAGON, PPO, COFRA i RAW-POL. Wyróżnia je wysoka jakość i konkurencyjna cena. Są one gwarancją bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywanej pracy w trudnych warunkach.

Komentarze

Zostaw komentarz